Vrsta studije ne može odrediti uzročnost, samo pokazati vezu

Vrsta studije ne može odrediti uzročnost, samo pokazati vezu

U novoj studiji, istraživači su analizirali podatke iz istraživanja nacionalnog zdravstvenog i prehrambenog ispitivanja 2007-2008 (Nhanes). Gledali su na 1.811 odraslih u dobi od 20-59 godina koji su prijavili korištenje kanabisa. Nhanes je prikupio informacije o obrascima spavanja, u kojoj dobi sudionici su prvi put koristili lijek i broj puta koji su koristili lijek u posljednjih mjesec dana.

Potpuni rezultati nove studije bit će predstavljeni 4. juna u Minneapolisu, MN, u snu 2014., 28. godišnjeg sastanka pridružene profesionalne spavaće društva, LLC.

Prije toga, međutim, istraživači su najavili da su pronašli trenutne i prošle korisnike marihuane znatno vjerovatnije da će doživjeti probleme sa spavanjem od ne-korisnika.

“Najviše iznenađujućim nalazom”, kaže olovni autor Jilesh Chheda, istraživački asistent na Univerzitetu Pensilvanije u Filadelfiji, “bilo je da je postojala snažna veza s godinama prve upotrebe, bez obzira koliko često ljudi bili Trenutno koristite marihuanu. Ljudi koji su počeli rano koristiti imali su vjerovatnije da imaju probleme sa spavanjem kao odrasla osoba. ”

Tip studije ne može odrediti uzročnost, samo pokazati vezu

Istraživanje pokazuje vezu između pokretanja marihuane koristi u adolescenciji i veći rizik za naknadne simptome nesanice. Međutim, vrsta studije koja se koristi u ovom istraživanju ne dopušta autorima da utvrde uzročnost, pa ne mogu reći da marihuana koristi definitivno izaziva nesanicu.

Na primjer, ljudi koji počinju koristiti marihuanu ranije mogu osjetiti nesanicu iz drugih razloga, poput stresa. Takođe, nesanica bi mogla biti razlog zašto neki počinju ili nastave koristiti marihuanu.

Marihuana Upotreba raste među mladima od 2007. godine, navodi Nacionalni institut za zloupotrebu droga. Moguće je da je javna rasprava o pravnom statusu lijeka možda doprinijela ovoj eskalacijskoj upotrebi. Kolorado i Washington legalizovali su lek za rekreativnu upotrebu među odraslima, a 21 države sada omogućavaju upotrebu marihuane kao medicinski tretman.

 • Javno zdravlje
 • alkohol / ovisnost / ilegalni lijekovi
 • Poremećaji / spavanja / nesanica

Da li metak ima kofein u njemu?

Da, matcha sadrži kofein. U stvari, obično sadrži više kofeina od ostalih vrsta zelenog čaja. Sadrži i antioksidante kao što su vitamin C, Quercetin i L-Theanine.

Za razliku od drugih vrsta zelenog čaja koji se sastoji od čaja napušta osobu infuziju u vodi, meč se sastoji od lišća čaja u prahu. Zbog toga se Matcha ima viši sadržaj kofeina od nekih drugih vrsta čaja.

Čitajte da biste saznali više o tome koliko je kofeina u mečunu u čaju, kako različiti faktori utječu na sadržaj kofeina i šta učiniti ako je osoba previše potrošila.

Što je matca?

matca je vrsta zelenog čaja. Potječe u Japanu i dolazi iz postrojenja za kamenu Sinensis. Ovo je ista biljka koja dolazi crna, bijela i druge vrste zelenog čaja.

međutim, uzgajivači matica proizvode čaj na tradicionalan način, prekrivajući čajne biljke sa bambusovim prostirkima za većinu rastuće sezone da bi ih zasjenili s direktne sunčeve svjetlosti.

sjenčanje omogućava čajnim biljkama da proizvedu veće količine aminokiselina i antioksidativnih spojeva od ne-udarnog zelenog čaja. Proizvođači zatim okreću čaj lišće u prah. Ima živopisnu zelenu boju i jedinstven, ne-gorki ukus.

Da li metak puder sadrže kofein?

Sadržaj kofeina u meču varira ovisno o izvoru lišća i koliko jaka osoba čini svoj čaj. Međutim, općenito je prilično visok.

Matcha sadrži između 18,9 i 44,4 miligrama kofeina po gramu čaja (mg / g). Za usporedbu, većina zrna kafe sadrži oko 10-12 mg / g kofeina.

Međutim, sadržaj kofeina ovih pića po kup, ovisi o tome kako ih čovjek čini.

Anegdotski dokazi sugeriraju da metak može sadržavati između 1 i 4 g čajnog praha. Pod pretpostavkom da osoba čini snažnu mečeru sa 4 g praha, sadržaj kofeina za jednu šolju iznosi između 75,6 i 177,6 mg.

Šta utječe na sadržaj kofeina u meču?

The following factors affect the caffeine content of matcha tea:

 • the quantity of matcha powder a person uses
 • the temperature of the water
 • Starost čaja odlazi
 • Vrijeme berbe

Korištenje više matca puhara i veće temperature povećaće kofein po šalici dok se koristi Manje praha ili manje tople vode imat će suprotan učinak.

Korištenje mlijeka za pivu u čaj neće smanjiti sadržaj kofeina više od vode.

Kako se podudaraju s drugim pićima?

harmoniqhealth.com/ba/ Prema istraživanju od 2021. godine, Matcha sadrži više kofeina po gramu od kafe i drugih čajeva. Međutim, kako ljudi čine ili piraju svoj čaj i kafa značajno utječu na sadržaj kofeina po šalici.

Sljedeća tablica uspoređuje količine kofeina u nekoliko popularnih kofeinovanih pića.

Konzerva za kofeine po gramu

Slabe ispod pokazuju koliko kofeina svaka tvar sadrži po gramu čaja ili pasulja za kafu:

Vrsta pića Kofein sadržaj po gramu matca 18.9-44.4 mg / g zeleni čaj 11.3-24.67 mg / g crni čaj 14.3-34.8 mg / g kafa 10-12 mg / g

Konfekcija kofeina po šalici

Slabe ispod prikazuju prosječnu količinu kofeina po šalici u ova četiri pića:

> Sadržaj kofeina po šalici Oko 75,6 do 177,6 mg
zeleni čaj 30-40 mg Crni čaj 64-112 mg
Kafa 80-100 mg

efekti kofeina

Neki tolerišu Kofein bunar i može primijetiti samo malo povećanje energije i fokusirati se kada piju sladu čaja. Drugi mogu imati nuspojave.

Neki potencijalni znakovi osobe doživljavaju nuspojave iz kofeina uključuju:

 • anksioznost ili “klizače”
 • Mučnina
 • Teškoće spavanje

Administracija hrane i lijekova (FDA) primjećuje da su neki ljudi osjetljiviji na kofein od drugih. Ljudi sa osnovnim srcem i drugim uvjetima mogu biti ranjiviji na efekte.

Ako osoba doživi simptome da konzumiraju previše kofeina, može pomoći:

 • piti puno vode
 • Idi za nježnu šetnju da bi se smanjila anksioznost
 • duboko udahnuti iz dijafragme za promociju smirenosti
 • učiniti da ih odvrati iz anksioznosti, poput čitanja knjige ili gledanja Film

Iako je rijedak, predoziranje kofeina. Ako osoba doživi zbrku, halucinacije, poteškoće, disanje, konvulzije ili druge teške simptome, trebali bi birati 911 za hitnu pomoć.

Sažetak

matca sadrži kofein. Iznos ovisi o brojnim faktorima, uključujući starost listova čaja i količinu podudaranja u prahu koji čovjek koristi. Međutim, uglavnom ima više kofeina u njemu od ostalih vrsta čaja.

Neki su osjetljiviji na kofein od drugih. Promjenjiva toleranciju, osoba možda želi da napravi čašu sa samo pola žličicom u početku. Ako tolerišu ovu dozu dobro, mogli su početi povećavati količinu mečeva u svojoj čaši ako preferiraju jači čaj.

 • Prehrana / prehrane

medicinska vijest danas ima stroge smjernice za izvor i crta samo iz recenziranih studija, akademskih istraživačkih institucija i udruženja i udruženja. Izbjegavamo korištenje tercijarnih referenci. Povezujemo primarne izvore – uključujući studije, naučne reference i statistiku – unutar svakog članka i nalaze ih u odjeljku resursa na dnu naših članaka. Možete saznati više o tome kako osigurati da je naš sadržaj tačan i trenutan čitajući naš uredničku politiku.

Da li se Medicare pokriva usluge ambulante?

Medicare pokriva usluge ambulante, iako se primjenjuju ograničenja. Ljudi kojima je potreban hitni prevoz mogu dobiti različite vrste hitne pomoći.

Medicare može prekriti hitne ili nenometražne ambulante, ovisno o situaciji.

U ovom članku objašnjavamo koji dio Medicare pokriva različite vrste hitne pomoći i navode troškove koji Medicare ne pokriva.

Možemo koristiti nekoliko termina u ovom komadu koji može biti koristan kada odaberete najbolji plan osiguranja:

 • Odbitljivo: Ovo je godišnji iznos koji čovjek mora Provedite iz džepa u određenom vremenskom periodu prije nego što osiguratelj počne financirati svoje tretmane.
 • Koosiguranje: Ovo je postotak troškova liječenja koji će osoba trebati samoefund. Za Medicare Dio B, ovo dolazi do 20%.
 • Copayment: Ovo je fiksni iznos u dolaru koji osigurava osoba plaća prilikom primanja određenih tretmana. Za Medicare se to obično odnosi na lijekove na recept.

Hitne pomoći sa originalnim Medicare

pod originalnim Medicare, Medicare Dio B pokriva 80% troškova hitne pomoći hitne pomoći. Osigurana osoba plaća preostalih 20% kao suosiguranje. Planovi Medigap-a mogu pokriti suosiguranje.

Medicare takođe može pokriti jahanje ambulante u neregencijama.

Medicare mogu pokriti hitne usluge ambulante uključuju:

 • hitna tlačka ambulanta: pod originalnim Medicarem, osobi može dobiti hitnu službu hitne pomoći ako je prevoz u bilo kojem drugom vozilu ugrozio bi zdravlje osobe.
 • hitna ambulanta: Medicare može platiti hitnu pomoć ambulante zrakom ako će se zemlja prevoz spriječiti da osoba iznosi medicinski tretman. Na primjer, ako se stanje osobe pogorša brzo ili je njihova lokacija udaljena, može biti potrebna zračna ambulanta.
 • Hitna pomoćnost: Medicare može platiti prijevoz ambulante u nemezonciji ako osoba pruža pismo ljekara navodeći da je prevoz medicinski potreban. Jedan primjer je kada osoba mora imati dijalizu za vrijeme transporta. Ako kompanija hitne pomoći misli da Medicare neće pokriti osobu kojoj je potreban nemegentni transport, on mora osigurati obavijest o prethodnom korisniku na nefaveriranje koje se navodi ono što se navodi.

Medicare neće platiti putovanja hitne pomoći za zakazane medicinske sastanke koje ljekar ne potvrđuje kao potreban prijevoz ambulante.

Medicare takođe neće platiti hitne ili zakazane medicinske sastanke ako se enrollee ne vozi do tog imenovanja.

Hitne pomoći sa prednost Medicare

Medicare zahtijeva da Medicare Advantage planovi pokrivaju barem iste usluge kao i originalni Medicare. Stoga će politike Medicare Advantage obično pokrivati hitne pomoći. Međutim, oni mogu ograničiti kompanije hitne pomoći da osoba može koristiti za nemjernu nemjernu.

Struktura troškova može se također varirati. Osoba bi trebala pažljivo pročitati njihovu naknadu za prednost Medicare Da bi se osiguralo da razumiju potencijalne troškove prijevoza hitne pomoći u okviru njihovog plana.

Ovdje saznajte više o prednost Medicare.

Da li se Liječni let za medicinu pokriva?

Životni let je privatni članstvo koji pruža transport u hitnim slučajevima. Osoba može birati iz različitih planova.

upisuje godišnje naknade i koriste pružatelj životnog leta za transport u hitnim slučajevima. Medicare ne pokriva članarinu. U hitnim slučajevima Medicare može platiti samo za prijevoz, osim ako ne smatra da je drugi održivi prevoz bio dostupan, ali osoba ga nije koristila. U takvim se slučajevima Medicare negira zahtjev.

Iako životnog leta možda neće biti potreban za većinu ljudi, oni koji žive na udaljenim lokacijama mogu ga pronaći vrijednim za upis u članstvo.

Sažetak

Medicare Dio B pokriva prijevoz ambulante u hitnim slučajevima. Transportne opcije uključuju žila hitne pomoći i, u slučajevima kada tlarna ambulanta ne može dobiti osobu u bolnicu u vremenu, a zračno vozilo.

Medicare također pokriva prevoz nemetražnosti u nekoliko slučajeva. Kosting za hitne pomoći je 20% u originalnom Medicareu, dok je za prednost Medicare, struktura troškova može varirati ovisno o planu pojedinca.

Saznajte više o Medicare Dio B ovdje.

Informacije na ovoj web stranici mogu vam pomoći u donošenju ličnih odluka o osiguranju, ali nije namijenjeno pružanju savjeta u vezi s kupovinom ili korištenjem bilo kojeg osiguravajućeg ili osiguranja. Zdravci mediji ne obavljaju posao osiguranja ni na koji način i ne licencira kao osiguravajuće društvo ili proizvođač u bilo kojoj američkoj nadležnosti. Zdravci mediji ne preporučuju ili podržavaju treće strane koje mogu obavljati poslovanje osiguranja.

 • Hitna medicina
 • Zdravstveno osiguranje / medicinsko osiguranje
 • Medicare / Medicaid / Schip

medicinska vijest danas ima stroge smjernice za izvor i crta samo Od recenziranih studija, akademskih istraživačkih institucija i medicinskih časopisa i udruženja. Izbjegavamo korištenje tercijarnih referenci. Povezujemo primarne izvore – uključujući studije, naučne reference i statistiku – unutar svakog članka i nalaze ih u odjeljku resursa na dnu naših članaka. Možete saznati više o tome kako osigurati da je naš sadržaj tačan i trenutan čitajući naš uredničku politiku.

Da li pucnje za gripu Medicare?

Ljudi s Medicare-om mogu dobiti jedan grip godišnje besplatno. Troškovi se ne primjenjuju na njihov odbitni, a oni neće imati nikakvu kopiju ili suosiguranje.

Medicare plaća zdravstvene radnike direktno kada upravljaju snimke gripa, a zdravstvena zaštita iznosi plaćanje kao potpuno nadoknadu.

Ovaj članak uključuje više informacija o kojima dijelovi Medicare pokrivaju snimku gripa i kako osoba može osigurati da im ne bude dodatna cijena.

Koji dijelovi snimka gripa lijekova liječnika?

Medicare pokriva cjelokupni trošak jednog gripa godišnje, po centrima za Medicare & AMP; Medicaid usluge.

I Medicare Dio B (medicinsko osiguranje) i Medicare prednost (Dio C) planovi pružaju ovu pokrivenost.

Osoba bi trebala napomenuti da Medicare ne pokriva troškove pucanja gripa iz svake zdravstvene prakse. Snimka mora doći iz zdravstvenih radnika koji se slažu da prihvate Medicare.

Medicare može pokriti dva snimka preko jedne kalendarske godine. Na primjer, ako osoba primi u januaru, mogu biti prihvatljivi za drugu u oktobru iste godine, a Medicare može pokriti troškove drugog snimaka, prema Medicare Interective.

za neke ljude, ljekari preporučuju dodatne snimke gripa. Medicare može pokriti troškove ovih hitaca ako ih zdravstveni radnik smatra “medicinskim potrebnim”.

Osoba treba pitati svog ljekara za više informacija o preporučenim dodatnim dozama.

Da li osoba sa Medicare dobiva snimke gripa besplatno?

Ako osoba ima Medicare DIO B, Medicare Advantage plan ili privatno zdravstveno osiguranje, mogu dobiti pucanj gripa besplatno.

Zakon o pristupačnom negu (ACA) zahtijeva da osiguravajuće kuće pokrivaju troškove pucanja gripa. Osim toga, pod ACA, osiguravatelji ne mogu naplatiti kopariju, po odjelu za zdravstvo i amp; Ljudske usluge.

Osoba treba provjeriti sa web lokacijom koja je snimka osigurala da osiguravaju zadatak iz Medicare-a ili prihvati prednost Medicare. Ljudi sa privatnim osiguranjem trebaju provjeriti svoj plan kako bi bili sigurni da mogu besplatno dobiti snimka sa određene lokacije.

Neki planovi osiguranja pokrivaju šut samo ako ga osoba dobije od svog ljekara. Ostali planovi pružaju pokrivenost ako je pucanj dođe i sa određenih drugih lokacija.

Sažetak

Medicare pokriva jedno gripno snimak godišnje. Prije nego što ima pucanj protiv gripe, osoba bi trebala provjeriti i da li dobavljač snimaka prihvaća plaćanje odobrenim na Medicare.

Contents